Ana Sayfa
 Hakkımızda
 Hizmetlerimiz
Referanslarımız
 
 İletişim
 
Alüminyum Doğrama
Alüminyum Kapı Sistemleri
Alüminyum Küpeşte Sistemleri
Plastik Doğrama
Otomatik Kapı& Kepenk Sistemleri
Panjur Sistemleri
Ofis Bölme Sistemleri
Dış Cephe Sistemleri
Çatı Kaplama Sistemleri
Kış Bahçesi  
Cam Kapı
Fotoselli Kapı
Sineklik
Döner Kapı Sistemleri
Kış Bahcesi

Kış bahçelerinin genel olarak bir tanımı yapılmak istendiğinde, bahçe ve yeşil hissini soğuk mevsimlerde de yaşayabilmek amacı ile çeşitli tarzlarda, değişik malzemeler ile yapılan cam evler olarak tanımlanabilir.Limonluk, sera vb. diğer yapılardan en büyük farkı ısıtma ve soğutma tesisatına sahip olmaları ve içinde dinlenme amacı ile zaman geçirilebilmesidir. Böylece insanlara hava şartlarının uygun olmadığı dönemlerde de doğayı ve yeşili yakından hissedebilme imkanı verilmiş olur. İnsanların kapalı mekanlarda elverişli olmayan dış hava şartlardan korunarak doğayla iç içe olma fikri uygarlık kadar eskilere dayanır.Tarih kitaplarına geçen ilk kış bahçesi bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla M.Ö. 600 lere kadar uzanmaktadır.

 

Bitkilerin, kapalı mekanlarda elverişli olmayan dış hava şartlardan korunarak yetiştirilmesi geleneği Yunanlılar, Mısırlılar, Çinliler ve Japonlar'da da rastlanmış olsa da asıl bu fikri ortaya atan ve geliştirenler Romalılar olmuştur. Romalılar bitkileri için özel yapılar yapıp onları olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için kullanmışlardır. Ama ne yazık ki bu oluşum Roma imparatorluğunun çöküşüyle beraber yok olmaya başlamıştır.Bu yok olma süreci 16. yy da Avrupalıların bu yapıları sanatsal ve estetik bir yolla inşa etmeye başlamasına kadar devam etmiştir.Yüzyıllar boyunca insanlar kış bahçelerinin çekici yönlerini tecrübe etmişlerdir. Özellikle 16. ve 17yy da geniş evleri olan kişiler bitkilerini olumsuz hava koşullarına karşı koruyabilmek amacıyla bir kez daha bu mekanları kullanmışlardır.Dönemin kraliyet ailesinden olan Kraliçe Anne döneminde, havalar ısındığında tüm bitkiler sandalyeler ve bahçe mobilyaları bu kapalı mekanlara taşınmış ve buralar keyifli birer misafir ağırlama odaları olarak kullanılmaya başlanmıştır.Tabiki o dönemlerde teknoloji günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı için bu kapalı mekanlar sadece havalar sıcak ve kuru olduğunda kullanılabilmekteydi.O dönemlerde farklı dizayn kabiliyetleri olmadığı için genellikle kış bahçeleri, geniş pencereli taş duvarlı mekanlar olarak inşa edilmekteydi.

19. yy ın başlarında modern kış bahçesi dizaynları bugünkü şeklini almaya başlamış ve yapısında ağırlıklı olarak cam kullanılmaya başlanmıştır.Fakat kış bahçelerinin günümüzdeki inşa edilme sebepleri eski çağlarda olduğu gibi bitki yetiştirmek ve onları kötü doğa koşullardan korumak değil, yaşadığımız evlerimize estetik ve çekici keyifli ortamlar sunan, cam ağırlıklı olarak inşa edilmiş modern yaşam ortamları kazandırmaktır. Hem de yaz kış, soğuk veya sıcak hiç bir olumsuz koşuldan etkilenmeden.

Günümüzde Avrupa ve Amerika ülkelerinde binlerce kış bahçesi inşa edilmiş ve trend Türkiye'de de çok popüler olmaya başlamıştır. Eta Yapı A.Ş. günümüz teknolojisini kullanarak dizayn, üretim ve uygulama tecrübesi ile modern kış bahçelerinin üretimini ve uygulamalarını yıllardır yapmaktadır.ETA, kış bahçesi sistemlerinde modern teknolojinin tüm avantajlarını kullanarak , enerji kayıplarını en aza indiren, en düşük bakım masrafı olan bir çok dizaynda tasarlanabilen sistemler yaratırken, eski çağlardan beri çekiciliğini ve ihtişamını koruyan kış bahçelerini günümüze taşımaktadır.
 

ShowRoom Haznedar

Marmara Caddesi Okul sokak. No:5
HAZNEDAR /İSTANBUL / TR
Tel:(0212)556 63 41 Fax:(0212)506 83 47
Gsm: 0542 231 69 01 Gsm: 0537 448 03 03

İmalat Fabrikamız
Kınalı Caddesi No:42/B
HAZNEDAR /İSTANBUL / TR
Tel:(0212)556 63 41 Fax:(0212)506 83 47
Gsm: 0542 231 69 01 Gsm: 0537 448 03 03
 
 
 
 
 
 
 
 
© 2009 Bina Donanım , Tüm Hakları Saklıdır.