Ana Sayfa
 Hakkımızda
 Hizmetlerimiz
Referanslarımız
 
 İletişim
 
Alüminyum Doğrama
Alüminyum Kapı Sistemleri
Alüminyum Küpeşte Sistemleri
Plastik Doğrama
Otomatik Kapı& Kepenk Sistemleri
Panjur Sistemleri
Ofis Bölme Sistemleri
Dış Cephe Sistemleri
Çatı Kaplama Sistemleri
Kış Bahçesi  
Cam Kapı
Fotoselli Kapı
Sineklik
Döner Kapı Sistemleri

SİLİKON CEPHE

1- SİSTEM

Giydirme cephe, projesindeki görünüşe uygun olarak kuru sistem strüktürel silikon sistem olmaktadır. Belirtilen açıklıklarda ve her kat döşeme betonuna detaylarda belirtildiği gibi ayar imkanı veren alüminyum veya galvanizli çelikten mamul ankrajlarla binaya bağlanmış, ek yerlerinde dilatasyonu sağlanmış taşıyıcı düşey elemanlar ile bunlar arasında belirtilen yüksekliklerde ısıcam veya sandviç panel takabilmek ve bunları taşımak üzere düşey taşıyıcı elemanlara özel bağlantı elemanları ile bağlanan yatay kayıtlardan oluşur. Sistemin teşkilinde silikon yapıştırmaları tamamen fabrikada özel klimatize ve tozsuz odalarda uygulanmaktadır.


Statik tahkik ve mukavemet hesaplamalarında TS 498:1997: ve DIN 1055 dikkate alınır. Giydirme cepheyi yapıya ankre etme sistemi döşeme veya parapet alnından düşey yada döşeme alt ve üstünden yatay bağlamaya uygun olacaktır. Ankraj sistemleri sabit yada ara mesnet (hareketli mesnet) olarak tasarlanacaktır.


Ankrajların binaya bağlantıları özel hesabı yapılmış paslanmayan çelik dübel ve civatalar ile yapılır.


Profilin ankraja bağlantıları özel paslanmaz çelik cıvata, burç, her iki başta aderansı temin eden özel pullarla yapılır.


Giydirme cephelerin taşıyıcı sistemi DIN 1055'e uygun statik hesap yapılarak belgelendirilir. Statik hesaplamalarda cephenin kendi ağırlığından daha önemli olan rüzgarın cephe üzerine yaptığı basınç ve emme kuvvetleri binanın yüksekliği şekli ve cephe üzerine binen statik yükün hesaplanmasında alüminyum düşey taşıyıcıların tek veya iki mesnetli açıklıkla cepheye bağlanmış olmasına dikkat edilir.

CAM

Kullanılacak olan camların milimetrik cam ölçüleri yüklenici tarafından cam firmasına verilir. Çift cam kalite kontrol yönetmeliğine (TS3539) uygun olarak ara çıtaları çift kompenantlı Dow corning silikon ile en az 8 mm derinlikte doldurularak dışarıdan yağmur rüzgar içeriden buhar geçirmeyecek tarzda otomatik kesim makinesinde milimetrik ve gönyeli kesilmiş çift taraflı makine ile rodajlı yapılmış ve yatay temperleme esasına göre imal edilmiş olur. Kullanılacak olan camlar DIN 12150 standardına göre ondülasyon toleransı 1 metrede 2 mm den az kalıklık ve ölçü toleransı -0+0.5 mm yi aşmayan ISO 9002 belgesi ve performans garantisi alınarak reflekte yapılmış dış camdan TS 3539 standartlarıyla imal edilir. Reflekte camda renk bozulmalarına solmalarına çift cam üretim hatalarına karşı garanti belgeleri işverene takdim edilir.


Silikon Cephe Görüş Camı 6/12/5mm

6 mm renkli reflekte (reflekte 2. yüzeyde) temperli rodajlı silikon dolgulu kenarları makine rodajlı dış cam olarak üretilir.

12 mm hava boşluğu. (genellikle)

İç camlar 5 mm düz cam veya 4+4 lamine cam veya low-e kaplı cam dan oluşmaktadır.

Silikon cephe parapet camı 6/12/5

6 mm renkli reflekte (reflekte 2. yüzeyde) temperli rodajlı silikon dolgulu kenarları makine rodajlı dış cam iç camdan büyük olarak üretilir.

12 mm hava boşluğu.(genellikle)

İç camlar 5 mm şeffaf cam emaye boyalı temperli veya 4+4 lamine cam veya low-e kaplı emaye boyalı olarak üretilir.


Spandrel Panel

Parapet bölgesine takabül eden kısımlarda kullanılacak olan spandrel paneller camlı veya kompozit levhalar olarak imalatı yapılır ve bu panellerin taşıyıcı konstrüksiyona montajı gerçekleşir. Spandrel panellerin iç yüzüne 5cm kalınlığında taş yünü (yoğunluk52 kg/m2) konmaktadır. Taş yününün iç yüzeyine 1mm galvaniz tava konularak panel ile galvanizli tava birleşimine sızdırmazlık sağlayacak cephe silikonu çekilir. Spandrel panellerin taşınırken ve yerinde monteliyken oluşabilecek şekil bozukluklarını önlemek için galvaniz içerisinden alüminyum profillerle destek yapılır.

2- DİZAYN FAKTÖRLERİ

Giydirme cephelerde taşıyıcı sistem profillerinin dizaynı ve boyutlandırılmasında: kullanılacak rüzgar yükü seçiminde TS 498 DIN 1055 DIN 18056 standartları incelenerek yapının toplam yüksekliği ve meteorolojik iklim koşullarına da dikkat edilerek rüzgar yükü değerine karar verilir ve buna bağlı olarak alt taşıyıcı konstrüksiyonun yapabileceği max sehim olarak L/300 esas alınarak belirlenir.

Dış hava sıcaklığındaki -20 ve +70 santigrad dereceler arasındaki değişikliklerin meydana getireceği düşey kayıtlardaki (mullion) uzama ve kısalmalar profillerin içine tespit edilen dilatasyon parçaları ile sağlanır.

3- ALÜMİNYUM PROFİLLER

Alüminyum taşıyıcı profiller AA6063 (AlMgsi 0.5) alaşımı olacaktır. Görünmeyen profiller ile bağlantı parçaları pres çıkışlı olur.

AA 6063 (AlMgsi 0.5) alaşımında ki kimyasal bileşim yüzdesi (TS 412 ) :

Si : 0.40-0.45 Cr:max. 0.03
Fe :max. 0.35 Zn:max. 0.05
Cu :max. 0.03 Ti:max. 0.1
Mn :max. 0.03 Diğer: 0.05 (her biri)
Mg :0.45-0.50 : 0.15 (tamamı)
Bu AA 6063 (AlMgSi 0.5) alaşımından üretilen alüminyum profillerin özellikleri:
 

Mekanik Özellikleri:

Akma Mukavemeti (% 0.2) : 170 N/mm²
Çekme Mukavemeti : 205 N/mm²
Gerilme Mukavemeti : 14 Kg/mm² (min)
Gerilme Direnci : 22-24 Kg/mm²
Uzama : % 12
Brinell Sertlik : 65-70
 

Fiziksel Özellikleri:

Yoğunluk 2.71 gr/cm³
Elastisite Modülü : 6900 N/mm²
Rijitlik Modülü : 26000 N/mm²
Ergime Aralığı : 615-655 ºC
Genleşme Katsayısı : 23*10-6/K (20-100 ºC)
İletkenlik : 2.02 W/cmK (25 ºC)
 


Kullanılacak olan profiller: TS 1164, TS 4922, TS 4925 ve TS 5247 normlarına uygun imalat yeterlilik belgesi almış malzemelerden oluşmaktadır.

Profiller 60 mikron kalınlığında polietilen yapışkan bantlarla kaplandıktan sonra imalata girer ve bu bantlar geçici kabule kadar profillerin üstünde kalarak profillerin yüzeyini korur.


4- ANKRAJ VE BAĞLANTI ELEMANLARI

Taşıyıcı alüminyum profiller özel alaşım alüminyum veya daldırma galvaniz ankraj elemanları ile betonarme yapıya tesbit edilir.
Ankraj elemanlarının betona sabitlenmelerinde kullanılacak olan dübeller dübel bağlantı civataları elektro galvaniz kaplı çelik ürünü olur. Kullanılacak ankrajlara ait mühendislik hesapları ve bağlantı elemanlarına ait kalite belgeleri işveren onayına sunulur.

Sistem bağlantı vidaları INOX 304 paslanmaz olmaktadır.

5- SIZDIRMAZLIK

İnşaatla birleşimdeki fugalara silikon mastik çekilir.

Yatay kayıtların (tranzom) düşey kayıtlara (mulyon) bağlantısında EPDM fitiller kullanılır. Bu fitillerle oluşturulacak yakanın konstrüksiyonu hava su ve nem sızdırmazlığını estetik bir şekilde sağlanır. Ayrıca dış hava sıcaklıklarından dolayı oluşacak olan profil genleşmelerine izin verir.

Paneller arasındaki sızdırmazlık EPDM fitiller kullanılarak sağlanır. Taşıyıcı konstrüksiyon üzerindeki EPDM fitil kesişim noktalarına Butil izolasyonu yapılır. Cephe sistemi iç ve dış basınç dengelemesine olanak sağlayacak camların kenarlarının havalanmasına olanak sağlayacak ve cam kenarındaki muhtemel kondensasyon sularını tahliye edebilecek şekilde olur.

İç ve dış tüm fitiller DIN 7863 spec. normuna uygun olarak imal edilecek ve 63 shore A sertliğinde ozon ve ulteaviole ye dayanıklı ısı farklılığında (düşük ısı dayanıklılık değeri : -45 yüksek ısı dayanıklılık değeri : +150) sertliğini muhafaza eden EPDM kauçuk mamulü fitillerden oluşmaktadır. Bunlara ait yeterlilik belgeleri işverene sunulur.

Giydirme cephenin yatayında ve düşeyinde bulunan en son profillerle binaya ait sağır yüzeyler arasında ve bina kompozit birleşimlerinde Epdm membran kullanılacak olup membranlar yüzeye Np1 silikon ve baskı çıtasıyla sabitlenip gerekli yerlerde membran arkası taş yünü ile kaplanarak ısı geçişlerine müsaade edilmez.


6- ISI YALITIMI

Giydirme cephe dizayn ve projelendirme çalışmaları sırasında gerek inşatta birleşimde gerekse cephe önlerinde soğuk köprü oluşturulmaz.

Giydirme cephe sisteminde dış hava koşullarındaki ısısal değişikliklerden kaynaklanan ısısal hareketlerden etkilenmeyecek camda çatlama ya da kırık izolasyon yada bağlantı elemanlarında yırtılma kırılma veya herhangi bir noktada deformasyon olmayacak şekilde dizayn edilir.

Çift camlı ve ısı yalıtımlı cephe sisteminin ısısal izolasyon faktörü maksimum K=1.6W/m²K olmaktadır.

Sistemde ön ve arka profillerin temasının engellenmesinde yani ısı yalıtımlarında tecnoform bautec veya ensinger ısı bariyerleri kullanılır. Böylelikle dış ortam ile temasta olan alüminyum profillerin içine açılmış dişlere yerleştirilen ısı bariyerleri ile iç ortama ısı geçişi engellenmektedir ve bunun sonucunda sa sistemde meydana gelebilecek olan terleme ve ısı transferlerinin önüne geçilir. Kullanılacak olan ısı bariyerlerini bazı teknik spectleri aşağıda izah edilmiştir.

Malzeme : PA 66 GF 25 %25 cam elyafı takviyeli poliyamid
Şekil dayanımı : 250 ± 5 ºC
Yoğunluk : 1.3 ± 0.05 gr/ccm
Sertlik : 84 ± 2 shore
K-değeri (lambda) : 0.340 W/Mk
E-modülü : (7300-8000)N/mm² (DIN 53457 ye göre). {min.2900N/mm²}
Çekme mukavemeti: 170N/mm² (DIN 53452 ye göre). {min.80N/mm²}
Bükme mukavemeti: 120N/mm² (DIN 53455 ye göre). { min.80N/mm²}
Darbe mukavemeti: 35kj/m² (DIN 53453 ye göre). {min.30kj/m²}
Çift camlı ve ısı yalıtımlı cephe sisteminin ısısal izalasyon faktörü (ısı geçirgenlik katsayısı U) TS 825 şartnamesine uygun olmalıdır.

7- KORUYUCU BANTLAMA

Profillerin gerek imalatta gerek montajda gerekse montaj sonrası diğer taşeron gruplar tarafından çizilmesini boya harç sıva alçı artıklarının profil yüzey kaplamasına zarar vermesini önlemek üzere fbrikada imalat öncesi profiller 60 mikron kalınlığında ultravioleye 6 ay dayanıklı polietilen bantla kaplanmaktadır. Bantlar söküldüğünde yapışkan bırakmamaktadır.

8- DUMAN KESİCİ

Katlardan birinde çıkan yangında alev duman ve sıcak gazların diğer katlara yayılmasını önlemek için giydirme cephe ile parapet ve kirişler arasındaki geçitler 1 mm kalınlığında galvanizli levhalar ile kapatılmaktadır. Galvanizli levha birleşim detaylarında ısıya dayanıklı özel silikon/mastik çekilerek katlar arası hava sirkülasyonuna izin verilmemektedir. Kullanılacak olan galvanizli saclar TS 822 normuna uygun olarak imal edilir.


9- ŞAP ALTI SACI

Cephe ile döşeme arasındaki boşluk 2 mm galvaniz sactan bükülme şap altı sacı konarak kapatılır. Bu sacın üzerine şap betonu (işveren tarafından) dökülebilecektir. Kullanılacak olan galvanizli saclar TS 822 normuna uygun olarak imalatı yapılmaktadır.


10- KATLAR ARASI SES KESİCİ

Giydirme cephe ile bina karkası arasındaki boşluk bölgeden katlar arası ses geçirmesini önlemek üzere her kat kiriş seviyesinde yangın kesicinin üzerinden başlamak üzere döşeme yüksekliğine kadar taş yünü doldurulur.

11- ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANEL

Cephe İçi Kompozit Panel
Bu sistemde aynı cam cephede olduğu gibi taşıyıcı alt konstrüksiyon profilleri kullanılmaktadır. İçerden duvar örülmez cephe duvar vazifesi görür. Spandrel cam arkasına uygulanan taşyünü (50mm 52 kg/cm2) ve galvaniz levhadan oluşan spandrel panel kompozit panel'in arkasına aynı şekilde uygulanır

Kompozit Panel
Kullanılmakta olan kompozit panel duvar üzerine taşyünü (50mm 52 kg/cm2) uygulandıktan sonra alüminyum alt konstrüksiyonu ile sağır cephelerin kaplanmasıdır. Bu sistemde kullanılmakta olan taşıyıcı alt konstrüksiyon profilleri alüminyum alaşımlı AA 6063 (AlMgSi 0.5)dir. Kullanılacak olan alüminyum profiller TS 1164 TS 4922 TS 4925 ve TS 5247 normlarına uygun imalat yeterlilik belgesi almış malzemeler olacaktır. Taşıyıcı alüminyum profiller özel alaşım alüminyum ankraj elemanları ile yapıya tesbit edileceklerdir. Dış hava kaplamaların arkasından da geçebileceği için soğuk cephe şeklinde tarif edilir.

 

 

ShowRoom Haznedar

Marmara Caddesi Okul sokak. No:5
HAZNEDAR /İSTANBUL / TR
Tel:(0212)556 63 41 Fax:(0212)506 83 47
Gsm: 0542 231 69 01 Gsm: 0537 448 03 03

İmalat Fabrikamız
Kınalı Caddesi No:42/B
HAZNEDAR /İSTANBUL / TR
Tel:(0212)556 63 41 Fax:(0212)506 83 47
Gsm: 0542 231 69 01 Gsm: 0537 448 03 03
 
       YARI KAPAKLI CEPHE

    Kapaklı ve silikon cephelerden farklı olarak yanı sıra, silikon  sistemi ile yalnızca düşeyde veya yalnızca yatayda kapak kullanımı ile düşey veya yatay hatların vurgulanması sonucu değişik mimari etkiler elde edilebiliyor. Bu tip uygulamalarda, yatayda yada düşeyde klasik kapaklar kullanılabildiği gibi badem kapak kullanımıda yaygındır. Bu sistemde de cam paneller arasındaki sızdırmazlık çift EPDM fitil veya özel cephe silikonları ile sağlandığından, panellerin arasına tam yalıtım sağlanmış olur.

    Cephelere bina mimarisine ve müşterinin talebine bağlı olarak, cam panellerden istenilenler gizli kanat mekanizmaları sayesinde sistem ile bütünlük oluşturan gizli kanatlar da yerleştirilebiliyor. Böylece cam panellerin arasında gölge oluşması engellenir. İstendiğinde seçilen herhangi bir cam panel (dışarıdan hangisinin açılır olduğu belli olmaksızın ) gizli kanat haline getirilebilir. Cam ve alüminyum panel arasında silikon, çift camda ise iki cam arasında komponentli silikon kullanılmaktadır. Silikon çekilmesi işlemleri esnasında silikon firmasının kalite kontrol test prosedürleri çerçevesinde prosesler kontrol altında tutulmaktadır.

    Cephede kullanılacak camların kombinasyonu binanın kullanım amacı, cephesi, bulunduğu yerdeki hava ve iklim şartlarına uygun performans değerlerini taşıyan cam cinslerine ve projesinin tasarımına uygun cam rengine göre belirlenir. Silikon cepheler de kullanılacak ısıcamlar U.V. ışınlarından etkilenmeyen özel silikon dolgulu ve kademeli olarak imal edilirler. Sistem detayına göre imal edilen kasetlere ısıcamlar fabrika ortamında mesafe belirleyici bant (Norton Bant) ve yapıştırma silikonu (General Electiric, Dow Corning, v.b.) ile yapıştırılır (bonding). Yapıştırma silikonu ile ısıcamların dolgu silikonun uyumu mutlaka test edilerek, süreç içerisinde meydana gelebilecek problemler engellenmiş olur.Aluminyum Küpeşte, Aluminyum Dograma, Aluminyum OFis Bölme, Aluminyum MOtorlu kepenk, motorlu panjur, motorlu kumandalı sac kepenk, aluminyum kepenk, ofis bölmeler,aluminyum ofis bölme,aluminyum,kepenk,motorlu kepenk,cam balkon,dış cephe kaplama,dış sütun,motor,panjur,lamine cam,vitrin,dükkan vitrin,egepen,plasline,mosel,elora,suratoglu,cam,silikon,silikon cephe,cephe,kapaklı cam cephe,entegre cephe,konpozit panel cephe,konpozit,fotoselli kapı,pimaş,pimapen,cıta,tamir,kepenk servis,otomatik kapı,c60,jumbo cam,motorlu panjur,jaluzili bölme,cam jaluzi,jaluzi,egepen,
aluminyum yazhane bölmeler,Aluminyum Dograma,Plastik Dograma,Ofis Bölme,ofis cam bölme,kıs bahcesi,kanopi,verenda,kış bahcesi,balkon kapatma,cift acılım,alumiyum,pimapen,pvc,dış cephe,cam cephe,silikon,mastikYezhane Bölme,Isıcam Arası Jaluzi ile Ofis Bölme,Motorlu Kepenk,Motorlu Panjur,Manuel Panjur,Otomatik Kapılar,Stor Kapılar,Garaj Kapıları,Fotoselli Kapılar,Otomatik Bariyer,Döner Kapılar,Bariyerler,Cam Balkon,Dış Cephe Kaplama,Verenda,küpeşte cmalı,camlı küpeşte,catı kapatma,sandvic panel,cam kepenk,seffak kepenk,garaj,jaluzi-alusel,sunset,facebook,mynet,plastik pencere,aluminyum fiyat,garaj kepenk,elektrikli kepenk

Dış Cephe Alanında Yapmıs Oldugumuz İslerden Bazı Kareler....

 
 
 
© 2009 Bina Donanım , Tüm Hakları Saklıdır.

dış cephe kaplama,kompozit panel cephe,silikonlu cam cephe,cam cephe,silikonsuz cephe,alukobat,giydirme cephe sistemleri,dış cephe,dış cephe,cephe,dış,cam cephe,kapaklı cephe,entegre cephe,cephesiz olmaz,